Atrakcje Zaniemyśla – Jezioro Raczyńskie

Mieszkańcy Poznania i jego okolic, którzy w sezonie poszukują ochłody nad wodą, mogą wybrać się nad Jezioro Raczyńskie. Nad tym ciekawym akwenem leżą trzy miejscowości – Majdany, Zaniemyśl oraz Zwola. Powstała w nich baza noclegowa, która wciąż ulega modernizacji i dalszemu rozwojowi. Sporą atrakcję zbiornika stanowi leżąca na nim Wyspa Edwarda, nazwana w ten sposób na pamiątkę hrabiego Raczyńskiego, który przez lata tam pomieszkiwał i podejmował gości. Niestety jeziorko często atakują sinice, z uwagi na wysoką zawartość fosforu w toni. W Zaniemyślu utworzono plażę gminną, którą udostępnia się za darmo zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Wioska co roku podejmuje się nowych inwestycji nad wodą, starając się jak najbardziej uatrakcyjnić tutejsze kąpielisko. Nieopodal piaszczystej plaży wybudowano drewniane molo i wypożyczalnię sprzętu wodnego dla miłośników rekreacji. Przy kąpielisku znajduje się przebieralnia, toalety i prysznice. Na samej plaży powstało boisko do siatkówki. Wyznaczono tu również punkty do palenia ognisk, które cieszą się sporą popularnością wśród zwolenników wieczornego pieczenia kiełbasek i śpiewu przy wtórze gitary.

Wyspa Edwarda, zamieszkana niegdyś przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego, stanowiła dla niego ulubione miejsce letniego wypoczynku i podejmowania gości. Hrabia lubił organizować dla przyjaciół pokazy fajerwerków oraz inscenizacje bitew morskich, w których na jeziorze ścierały się ze sobą statki lub atakowano fort na lądzie. Załogi okrętów stanowili zwykle okoliczni chłopi, sowicie opłaceni przez ekscentrycznego gospodarza. Obecnie podupadła infrastruktura na wyspie podlega modernizacji, a stare budynki zostają systematycznie odnawiane. Gdy wysepka zostanie doprowadzona do dawnej świetności, ponownie stanie się ulubionym miejscem ciekawskich turystów. W sezonie, na pamiątkę zabaw organizowanych przez hrabiego, co roku w Zaniemyślu odbywa się impreza pod nazwą „Bitwy Morskie”, która jednak więcej wspólnego ma z koncertami disco polo, niż z marynarzami.

Dla gości, którzy przyjechali tu z Poznania na letnie noclegi, Zaniemyśl oferuje wypoczynek nad wodą. Nad jeziorem Raczyńskim można biernie lub aktywnie spędzić czas, spacerując wokół akwenu i grając w siatkówkę na piasku na tutejszej plaży. Wieczorem ludzie chętnie organizują sobie grille i ogniska nad brzegiem tego akwenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *