Ustka i historyczne bunkry

Chyba każdy kojarzy słynną scenę z kultowej komedii „Chłopaki nie płaczą”, kiedy to grupa „przyjaciół” dociera nad brzeg morza i jednogłośnie stwierdza, że bunkrów nie ma, ale też jest… bardzo atrakcyjnie. Gdzie się podziały te bunkry? Jaka to była miejscowość? Na pewno nie Ustka, bo właśnie w tym mieście jedną z wielu atrakcji turystycznych są bunkry. Był nawet pomysł, aby wybudować miejsca noclegowe w Ustce () wzorowane na poniemieckich bunkrach. Argumentowano to niepowtarzalnym klimatem i realizmem, który na pewno przyciągałby wielu turystów. Pomysł ten nie doszedł jednak do skutku.

Park spotkań z historią – znajduje się przy zachodniej części plaży. To właśnie tutaj zlokalizowane są ogromne poniemieckie schrony i włazy z labiryntami korytarzy i podziemnych przejść. W tym miejscu znajdowała się ówczesna baza noclegowa – toalety, składy broni i miejsca do spania. Obok usytuowano ciężką broń, która była w stanie wyrzucić pociski o kalibrze ponad stu milimetrów i wadze ponad 20 kilogramów. Działa miały tak potężną siłę, że były w stanie wystrzelić pociski nawet na odległość 18 kilometrów.

Obecne bunkry powstały z inspiracji i pasji entuzjastów historii. Miejsce to stworzono, aby promować świadomość historyczną oraz edukować dzieci i młodzież. W okresie letnim obiekt można odwiedzać codziennie. Trasę uatrakcyjnia przewodnik, który opowiada o historii bunkrów i ciekawych wydarzeniach związanych z tym miejscem. Były one przez pewien czas modernizowane. W pobliżu znajdują się również podziemia, w których prezentowane są bardziej szczegółowe wystawy dotyczące poszczególnych okresów w dziejach historii i miasta.

W Ustce (wikipedia.org) mają miejsce również zjazdy miłośników historii i pikniki. Panuje niepowtarzalna atmosfera, można zobaczyć oryginalne rekwizyty, odzież wojskową, a nawet postrzelać z broni. Przede wszystkim spotkania mają uczyć i zachęcać do poszerzania wiedzy, nie tylko na temat tego konkretnego zabytku, ale również całego miasta i regionu. Uczy się tu piosenek żołnierskich, gotują się wojskowe potrawy. Bardzo często turyści przyłączają się do tej imprezy i deklarują, że wrócą tu za rok. Tak wciągające i fascynujące są te spotkania. Organizowane są również liczne pokazy broni i małe rekonstrukcje bitew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *