Zabytki religijne i aktywny relaks w Świdnicy

Świdnica stanowi ciekawy kierunek turystyczny dla wszystkich tych, którzy chcą spędzić niedługi okres czasu w sposób aktywny i – przede wszystkim – dowiedzieć się czegoś oraz zobaczyć atrakcyjne historycznie miejsca. Miasto to obfituje przede wszystkim w zabytki użyteczności religijnej. Związane jest to z jego historią – na tych terenach silnie działały między innymi ośrodki protestanckie i chrześcijańskie. Ci drudzy, chociaż nie mieli takiej swobody wyznaniowej, doczekali się nawet własnego kościoła, będącego do dziś wizytówką miasta.

Kościół Pokoju pod wezwaniem Trójcy Świętej, bo o nim mowa, to wraz z kościołami w Głogowie i Jaworze jeden z trzech, które powstały na podstawie zgody cesarza Ferdynanda III. Były tylko trzy świątynie przeznaczone dla wiernych tego wyznania, w związku z czym musiały być one odpowiednio duże. Do dzisiaj można oglądać barokowe organy umieszczone w kościele oraz lożę Hochbergów, dobroczyńców i fundatorów. Sufity zdobią zaś malowidła przedstawiające sceny z życia świętych. Innym budynkiem sakralnym godnym uwagi jest katedra św. Stanisława i Wacława. Posiada ona jedną z najwyższych wież kościelnych w całej Europie, z której podziwiać można panoramę całego miasta oraz okolic. Być może przy dobrej widoczności uda nam się dostrzec nawet wrocławski Sky Tower – najwyższy budynek w Polsce. Kościołów w Świdnicy jest znacznie, znacznie więcej, jednak to nie jedyne miejsca warte uwagi.

Innym budynkiem jest chociażby gotycki ratusz. Powstał on po przerobieniu domu kupieckiego. Szczególnie ciekawa historia dotyczy wieży – była ona dwukrotnie trawiona przez pożar i odbudowywana, ostatnia renowacja przetrwała nawet obie wojny światowe. Runęła niestety w drugiej połowie XX wieku z powodu niedopatrzenia oraz nieudolnie przeprowadzonego remontu. Do dziś można zobaczyć za to resztki murów obronnych oraz zamku świdnickiego. Te pierwsze w czasach świetności opatrzone były około siedemdziesięcioma basztami i siedmioma bramami. Uległy znacznym zniszczeniom podczas wojny trzydziestoletniej i dziś natknąć można się jedynie na ich szczątki.

Wybierając to miasto za cel kilkudniowego pobytu z pewnością będziemy musieli zadbać o miejsce na noc. Jeśli chodzi o noclegi Świdnica daje wybór pomiędzy hotelami, hostelami oraz kwaterami prywatnymi. Baza noclegowa jest na odpowiednio wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *